Gæstekunstnere samt historien siden 1992
 

Den Gyldne udstillede frem til 2006 på Charlottenborg.
Medlemmer er kommet til , og er trådt ud af gruppen igennem tiden.
Denne liste er over gæsteudstillere.  * er senere blevet medlemmer.


2014 - Rundetaarn, København
kun medlemmer

2012 - SAK Svendborg
Hansina Iversen - Færøerne
Joaquin Zaragoza -Spanien
Patrick Bouillaud - Frankrig

2010 - Janus Bygningen, Tistrup
Hansina Iversen – Færøerne
Beinta av Reyni – Færøerne
Bent Hedeby Sørensen

2008 – Randers Kunstmuseum
kun medlemmer

2006
Frank Franzen
Hanna Haaslahti – Finland
Nils Viga Hausken
Birgit Johnsen og Hanne Nielsen
Tanja Nellemann Poulsen
Heine Skjerning
Kjetil Skøyen – Norge
Olov Tällström - Sverige
 
2005
Mads Gamdrup
Marja Helander - Finland
Else Ploug Isaksen
Kaarina Kaikkonen - Finland*
Al Masson
Helena Mutanen - Sverige
Tanja Nellemann Poulsen
Peter Svedberg - Sverige
Lisbeth Thingholm
Kirstine Vaaben
 
2004
Viel Bjerkeset Andersen - Norge
Ingrid Berven - Norge
Benny Dröscher
Else Ploug Isaksen
Marianne Jørgensen*
Kaarina Kaikkonen - Finland*
Markus Kåhre - Finland
Hans E. Madsen
Lasse Krog Møller
Tina Maria Nielsen
Jannik Seidelin
Bjarne Werner Sørensen*

2003
Viel Bjerkeset Andersen – Norge
Allan Christensen – Norge
Eva Steen Christensen*
Vignir Jóhansson – Island
Rita Jokiranta – Finland
Kent Karlsson – Sverige
Dan Malmkjær
Per Neble*
Jaakko Niemelá – Finland
Bjarne Werner Sørensen*

2002
Max Mikael Book – Sverige
Petteri Bülow – Finland
Claus Egemose*
Gisle Frøysland - Norge
Hans Jørgen Hvid
Marianne Jørgensen*
Jette Gejl Kristensen*
Thorkild Hoffmann Larsen
Per Neble*
 
2001
Bjørn Kromann Andersen
Bente Sommerfeldt-Colberg – Norge
Jette Gejl Kristensen*
Claus Egemose*
Kim T. Grønborg
Mette Gitz Johansen
Rita Jokiranta – Finland
Kent Karlson – Sverige
Bentemarie Kjeldbæk
Peter Martensen
Lene Stæhr
Bent Hedeby Sørensen

2000
Allan Christensen – Norge
Bente Sommerfeldt-Colberg – Norge
Ken Denning*
Britt-Mari Friberg
Nina Kleivan
Kuutti Lavonen – Finland
Natalié Mégard
Finn Naur Petersen
Kathrine Schrøder
Jan Sivertsen
Peter Svedberg – Sverige
Steffen Tast*
Bjørn Wessmann – Sverige
Dan Young - Norge
 
1999
Asbjørn Andresen – Sverige
Erik Bille Christiansen
Ken Denning*
Lars Grenaae
Elle-Mie Ejdrup Hansen
Helena Hietanen – Finland
Lotte Tauber Lassen
Jaakko Niemellä – Finland
Michael O’Donnel – Norge
Torbjørn Olsen – Færøerne*
Max Parylewicz

1998
Halldór Asgeirsson - Island
Allan Christensen – Norge
Roy Friberg – Sverige
Lars Grenaae
Poul Ib Henriksen
Øyvind Johnsen – Norge
Thomas Chr. Birch Kadziola
Frode Gundorf Nielsen*
Torbjørn Olsen – Færøerne*
Teddy Sørensen
Antti Tanttu – Finland
Laila Westergaard*

1997
Allan Christensen – Norge
Juuhani Harri – Finland
Poul Lee
Frode Gundorf Nielsen*
Torbjørn Olsen - Færøerne*
Martin Mydtskov Rønne
Sys Svinding
Raimo Veranen - Finland*
Laila Westergaard*
 
1996
Aka Høegh*
Kuutti Lavanen - Finland
Poul Lee
Rigmor Mydtskov
Sys Svinding
Mette Ussing
Raimo Veranen – Finland*
Lars Widenfald – Sverige
 
1995
Erik Gram Hanssen
Poul Lee
Mette Ussing
Frans Widerberg - Norge*
Eva Öhrling

Den Gyldne – medlemmer 1995
Søren Birk
Gorm Eriksen
Ole Folmer Hansen
P. O. Hansen
Hjördis Haack
Annette Holdensen
Jun-Ichi Inoue
Annelise Kalbak
Hans Oldau Krull
Solveig Lohne
Eiler Madsen
Karin Olesen
Tróndur Patursson
Anne Suzette Sadolin
Naja Salto
Preben Schmidt
Bjarke Regn Svendsen
Frede Troelsen
Niels Winkel

Den Gyldne Orgeltone i Nordisk Kunst, 1992
Poul Anker Beck
Søren Birk
Jes Brinch
Henrik Bruun
Christina Cambell
Inge Ellegaard
Gorm Eriksen
Niels Erik Gjerdevik
Ole Folmer Hansen
P. O. Hansen
Annette Holdensen
Jun-Ichi Inove
Annelise Kalbak
Leif Kath
Tibor Korosi
Toni Larsen
Solveig Lohne
Steffen Lüttke
Eiler Madsen
Odd Moe
Knud Odde
Karin Olesen
Martin R. Olsen
Trondur Patursson
Lars Bent Petersen
Lillian Pollack
Lars Ravn
Naja Salto
Bjarke Regn Svendsen
Sys Svinding
Frede Troelsen
Niels Winkel